Černý a bílý: Vzestup a pád Bobbyho Fischera

Základní cena: 299 Kč
Vaše cena s DPH: 269 Kč

Není skladem

-10%

Popis

Bobby Fischer (1943–2008) je v šachovém světe považovaný za legendu, mimo šachové kruhy pak za určitý symbol epochy studené války. Fischer, zázračné šachové dítě, se v patnácti letech stal nejmladším americkým velmistrem všech dob. V roce 1972 hrál o titul mistra světa s ruským velmistrem Borisem Spasským – a jejich souboj v éře vrcholícího soupeření USA a SSSR se stal legendou.

Nikdy předtím nebyla šachům věnována taková pozornost – a Bobby Fischer se v devětadvaceti letech dostal na úplný vrchol. Pak ale následoval nezadržitelný pád: projevila se u něj duševní choroba, stal se silně paranoidním a zcela se oddal různým fantastickým konspiračním a antisemitským teoriím, což bylo o to bizarnější, že byl sám židovského původu. Jeho spory s americkými úřady došly dokonce do bodu, že veřejně schvaloval útoky na New York z 11. září 2001. V USA mu hrozilo zatčení, a tak strávil zbytek života v různých zemích světa jako uprchlík.

Zemřel v ústraní na Islandu. Bobby Fischer, výjimečný šachista, se tak z první globální šachové celebrity a americké kulturní ikony stal psancem a podivínem. Komiksové zpracování jeho životních osudů proto překračuje svět šachu a stává se i svědectvím o bouřlivém období studené války.

Dodatkové informace

Počet stran: 176
Formát: 160 × 240 mm
Vazba: vázaná
Tisk: černobílý

Vydavatel: Grada
Žánr: Historické
Scénář: Julian Voloj
Kresba: Wagner Willian
Autor obálky: Wagner Willian
Překlad: Karel Kopička
Redakce: Petr Somogyi
Lettering: Jakub Náprstek

Rok a měsíc vydání: prosinec 2021  |  EAN: 9788027132737  |  Vydání: první